Об'єднання ринків електроенергії України та ЄС вимагає змін до податкового законодавства

Об'єднання українського та європейського ринків електроенергії вимагає прийняття змін у частині нарахування та сплати податку на додану вартість.

Про це заявив голова Держпідприємства "Оператор ринку" Роман Сутченко 22 липня, передає Енергореформа

"У Європі точка сплати ПДВ перенесена на роздрібний ринок, тобто на кінцевого споживача, а в оптовій частині ринку цього немає, а у нас ПДВ оплачується по всьому ланцюжку, - пояснює він. - Це проблема, яка повинна бути вирішена, тому що ми не зможемо приєднатися, якщо у нас все працює інакше, і кінцева вартість товару інша, ніж у європейців".

Одразу виникає питання, де НЕК "Укренерго" як ключова ланка, що знаходиться у ланцюжку продажів у прямих взаєминах з європейськими системними операторами, буде брати додаткові 20%, каже Роман Сутченко, додаючи, що також виникне проблема касових розривів у НЕК при роботі з валютою. "Поширеною практикою при об'єднанні ринків є застосування схеми, при якій продаж електроенергії здійснюється від оператора ринку на оператора системи передачі (ОСП) по тій частині обсягів Е/Е, які будуть йти через кордон: від НЕК - на системного оператора іншої країни і у підсумку на оператора ринку цієї країни, – пояснює голова «Оператора ринку». - Перетин і розмитнення у такому випадку відбувається між системними операторами, а оплата теж по такому ланцюжку, тільки у зворотний бік, однак буде виникати касовий розрив, тому що це валюта і дещо інші терміни оплати, ніж у нас".

Наразі невідомо, хто візьме на себе оплату курсових різниць, каже Роман Сутченко. «Продаж сьогодні, а оплата через один-два-три дні: поки гроші зайдуть, а це валюта, вона повинна бути продана, курс зміниться, а у такому випадку виникає курсова різниця, - пояснює він. – Виникає питання, скільки повинен сплатити оператор ринку, а скільки - НЕК за продану товарну продукцію, на кого ці курсові різниці повинні лягти".

Крім того, за його словами, ці питання потягнуть за собою необхідність змін і до Митного кодексу, а також належить синхронізувати точки сплати акцизу на електроенергію, що відрізняються від європейських.

За словами Романа Сутченко, система не зможе працювати фінансово, якщо навіть технічно буде готова. "Оператор ринку" звернувся до Міністерства енергетики з ініціативою створити робочу группу під керівництвом міністерства для відпрацювання всіх цих питань, - зазначив він. – Питання дуже серйозні, а внесення змін до Податкового кодексу – дуже тривалий і болючий процес».

"Оператор ринку" технічно готовий до об'єднання українського та європейського ринків електроенергії(market coupling). "Необхідно привести у відповідність програмне забезпечення: у себе в XM/Trade фактично забезпечити наявність окремої торгової зони – Молдови, що ми готові зробити у досить короткий час, - зазначив Роман Сутченко. – З єврозоною у нас є невеликі відмінності за механізмом ціноутворення, але це знову-таки чисто технічні доопрацювання, плюс коли будемо приєднаються до європейських ринків, ми повинні укласти договір про застосування алгоритму Euphemia або з країною-учасником тієї зони, до якої ми приєднуємося, або безпосередньо з провайдером – і все".

У той же час, як вказав експерт, всі ці питання повинні бути вирішені на етапі об'єднання українського ринку з ринком Молдови, що передуватиме подальшому приєднанню з європейськими ринками, і саме таку послідовність запропонував Секретаріат Енергоспівтовариства.

"Приєднання до ринку Молдови вже має передбачати ті механізми, які будуть використані при приєднанні до європейських ринків, – підкреслив голова "Оператора ринку". - Об'єднання українського та європейського ринків електроенергії може відбутися виключно після технічної синхронізації з європейськими ринками».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка