Шотландський стартап розробив гравітаційні акумулятори для зберігання «зеленої» енергії

У Единбурзі, столиці Шотландії, встановили електромеханічний накопичувач для зберігання енергії з відновлюваних джерел.

Демонстраційну установку розробив і запустив шотландський стартап Gravitricity, передає ecotechnica.com.ua

Електромеханічний накопичувач нагадує ліфтову шахту висотою з чотириповерховий будинок. Замість кабіни ліфта всередині цієї опори розміщений 50-тонний чавунний вантаж, підвішений на сталевих тросах, з'єднаних з електродвигунами. Коли на мотори подається живлення, вони піднімають вантаж до половини висоти шахти, перетворюючи електроенергію з мережі у потенційну енергію чавунної конструкції.

Коли потрібно віддати накопичену в гравітаційному акумуляторі енергію, вантаж під впливом сили тяжіння опускається по шахті, а двигуни починають працювати як електрогенератори, розвиваючи потужність до 250 кВт. Перемикання між режимами споживання і генерації електрики виконується всього за кілька секунд.

За заявою Gravitricity, гравітаційний акумулятор здатний вивільнити всю збережену енергію за одинадцять секунд. Однак зараз, поки йде тестування, вантаж переміщається тільки з мінімальною швидкістю.

Ідея запасати енергію у вигляді потенційної з кінця XIX століття реалізується в гідроакумулюючих електростанціях. Однак вони не набули широкого поширення, так як для їх створення потрібен певний рельєф місцевості, складна інфраструктура і отримання безлічі дозволів.

Зараз для накопичення енергії в масштабах електромереж зазвичай застосовують хімічні батареї. Гравітаційні акумулятори вигідно відрізняються від них значно більшим терміном служби, простотою виготовлення та утилізації, меншою займаною площею.

Крім того, електромеханічні системи повинні бути дешевше літій-іонних батарей. За оцінками, з урахуванням всіх витрат за 25 років експлуатації вартість зберігання одного мегават-години енергії для шахтної установки складе 171 долар. Для традиційних акумуляторів аналогічний показник дорівнює 367 доларам, а для інноваційних проточних батарей — 274 доларам.

До 2023 року Gravitricity планує побудувати повномасштабну систему з вантажем масою до 500 тонн і піковою потужністю приблизно 4 МВт у шахті глибиною близько одного кілометра. В якості місця установки своїх перших акумуляторів для комерційного використання компанія розглядає занедбані гірничі виробки у Чехії, Польщі та Південній Африці.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка