Як виготовити пелети для опалення власноруч

В умовах підвищення ціни на газ та електроенергію для опалення приватного будинку економічно доцільно використовувати не лише дрова, а й пелети власного виробництва.

Для «домашнього» твердого біопалива знадобляться відходи деревини та паперу, передає Екоклуб Рівне.

Для виготовлення пелет - гранул циліндричної форми діаметром 6-8 мм і довжиною менше 50 мм - найкраще підходять відходи хвойних порід дерев.Завдяки великій кількості смоли та лігнину, які містяться, зокрема, у корі, тирсі та трісках, таке біопаливо гарно тримає форму та легше гранулюється.

Процес виробництва пелет включає в себе декілька етапів. Спочатку потрібно подрібнити сировину, аби розмір часточок становив 1,5-2 мм, потім просіяти та підсушити. Тирсу, яка буде використовуватися для виготовлення пелет, подрібнювати не потрібно. Вологість сировини повинна бути не більше 15% і не менше 12%.

Для подрібнення можна використати дробарку або ж циркулярну пилку, встановивши на останню ріжучий вал з пелюстковими фрезами.

Сушарку також можна виготовити самостійно. Для цього в бочки необхідно відрізати дно і отриману трубу встановити так, щоб вона могла повільно обертатися, наприклад, за допомогою електродвигуна. В трубу подається гаряче повітря – і сировина підсушується. Можна сушити деревні відходи і на сонці, час від часу помішуючи її.

Найскладнішим етапом виготовлення пелет вважається гранулювання. Пелети формують за допомогою гранулятора, які бувають з циліндричною або пласкою матрицею.

Циліндрична матриця - це перфорований барабан, у якого обертаються катки.


Пелетна «суміш» протискується в отвори в барабані і з зовнішньої сторони зрізується ножами. Пласка матриця працює за тим же принципом, але матриця жорстко закріплена на валу. Катки при обертанні втискують сировину через отвори, які обов'язково повинні бути конічної форми, завужені донизу. Виготовити матрицю самостійно складно, тому можна придбати прилад призначений виключно для пелет або для виготовлення комбікормів.

Аби виготовити матрицю самостійно, потрібен металевий диск товщиною не менше 20 мм. Діаметр матриці, від якого залежить продуктивність, може бути будь-яким. Приміром, матриця діаметром 50 мм та двигун 25-30 кВт дозволять виробляти 300-350 кг пелет за годину.

Матрицю встановлюють у верхню частину корпусу гранулятора таким чином, щоб вона вільно оберталася, але проміжок між нею та стінками корпусу був мінімальним. Вона з'єднується через редуктор з двигуном потужністю не менше 15 кВт. Частота обертання матриці має бути в межах 60-100 обертів за хвилину.
У якості редуктора можна використати задній міст від мотоцикла типу "Дніпро". Вал редуктора закріплюють у нижній частині гранулятора за допомогою муфти та підшипників. Сировина завантажується зверху, проходить через матрицю та вивантажується в лоток. Можна зробити конструкцію і з горизонтальною загрузкою.
Сформовані гранули підсушують та засипають у мішки для зберігання.

Для опалення будинку площею 100 кв.м потрібно біля 4 тонн пелет у рік. Цей показник суттєво залежить від теплоізоляції житла та інших конструкторських особливостей.

«Домашні» пелети дозволяють суттєво зменшити витрати на опалення.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Новини по темі:

comments powered by Disqus
Система Orphus
Щотижнева
e-mail розсилка